Menu
Display # 
Title
Atentati heroik i Avni Rustemit dhe disa enigma të tij
Dosja e emisarëve të lirisë
Një bisedim midis Lasgush Poradecit dhe At Fulvio Kordinjanos
Qeverisja e Shqipërisë nga Ismail Qemali deri te Edi Rama
Dëshmi nga mërgata: Kush ishte Beqir Balluku dhe Kadri Hazbiu
Ministri grek Kotzias le të mësoj historinë
Serbet dhe popujt tjerë të Ballkanit!
Abdyl Sharra një nga Elitat kombëtare të mohuara 70 vjet pa një varr
Likuidimi i Hasan Remnikut
Gjyshi i Nikos Kotzias miqësi me nazistët Hitlerian
Dy shtete Shqiptare, me shtete fqinjë brenda shtetit
Çka dihet për punën revolucionare dhe vrasjen e Miladin Popoviqit?!
A ka qenë Enver Hoxha agjent i kinezëve?
Ja si shkatërroi prifti grek statujën antike të Posedonit më 1976
Dëshmitë e xhelatëve: Si e vramë me tortura çnjerzore Teme Sejkon
Klerikët grek projektuan genocidin kundër popullsisë shqiptare në Çamëri 1944-1945
A ekziston ligji i luftës me Greqinë? Si ta komentojmë qëndrimin e Nikolaos Kotzias?‏
Timo Luto: Todi Lubonja, stimulonte më shumë liri për krijuesit, për më tepër frymëzim
Kujtimet e Dilaver Bengasit, ish hetuesit të ngjarjes së “bombave” në Ambasadën Jugosllave‏
Çamët nuk kanë bashkëpunuar me gjermanët, por Qeveria greke, partizanët grekë dhe Napolon Zerva
Aktiviteti i Vangjel Papakristos që bie ndesh me Kushtetutën e Shqipërisë
Izet Kuraj: Ju tregoj kujtimet e mia me Gjeneral Abaz Fejzo dhe ish- Kryeministrin Mehmet Shehu
Ja sesi Turqia e shqiptarizoi Kosovën sipas Hasan Kaleshit
Tanzimati, shpallja e kushtetutës së Turqisë dhe rilindja e shqiptarëve
Këndëvështrim për thirrjen Arvanitase të vitit 1899 drejtuar 'Vëllezërve Arbër të Arbërisë'
Bibla - Historia e njerëzve me plis
Kastriot Bezati: Frashëri – simbol i atdhedashurisë, diturisë dhe kulturës në Shqipëri
Osman dhe Mirvjen Kaceli: Pas arrestimit të babait na internuan tre vjet në Çorovodë
Kiço Mustaqi: Pushtetin PD-së ja dhuroi vetë Ramiz Alia
“Sundimtari shqiptar”, Skënderbeu dhe dilemat serbe
Petraq Koroveshi: Kam qenë prezent kur u vra Dëshmori, Niko Hoxha
Xhevit Ormënaj: Si u takova me vëllain pas 48 vjetësh, shumë lot dhe gjendje kllapie në Rinas
Niazi Nelaj: Ju tregoj 'Detyrat speciale', me helikopterin e mesëm Mi-4
Gëzim Çela: Si u dënua tenori italian në Spaç, në emër të dashurisë për një shqiptare
Kastriot Bezati: Bajua dhe Çerçizi Topulli kanë qenë dhe janë krenaria e Gjirokastrës
Rexhep Demetja: Votova vetë për tu përjashtuar nga partia
Plisi - Miti i origjinës së Pellazgëve hyjnorë
Simbolet e besimit Pellazgo-Ilir kan vazhduar të përdoren mbi varret e Shqiptarëve të krishterë e myslimanë
Perandorët - kanë folur shqip
Vlonjatët e Mat'hauzenit pa lapidar dhe pa memorial
Fisi i Çirakajave, një fis i vogël, por patriot dhe arsimdashës
Spiro Kosturi vrau Mitropolitin e Korçës Fotis Kallpidhis
105 - vjetori i organizatës së parë të grave shqiptare 'Yll' i Mëngjesit' 1909-2014
Kryeministrat shqiptarë të Perandorisë Osmane kurrë nuk i shërbyen atdheut të vet
At’ Gjergj Fishta - Si vendosi në rrethana kritike e të vështira Gjuhën Shqipe si gjuhë mësimi?!
Sekretet e pendëtarëve që formuan alfabetin shqip
Njohuri mbi shenjtorët Flori dhe Lauri
Perëndesha më e fuqishme e të gjitha kohrave - Në Xhoken e Mirditores
Ja të fshehtat e panjohura të jetës së patriotit të madh Naum Veqilharxhi
Aristidh Kola, rilindasi arvanitas i kohëve moderne

Autor të ndryshëm