Menu

Poezi për shkollën Shqipe në Shtutgart

User Rating:  / 59
PoorBest 

Mësueses

Këto lule e këto fjalëMiradije Gashi
O mësuese-dija
Këto duar, petale shtrirë
Ëndrra e dëshira

Ti je ajo  dallëndyshja
Që hynë e del n’përrallë,
Gushëbardha që më flatër
Na prek në qepallë.

Një mijë vjet zgjati pushimi
Mbi buzëqeshjet që djersijnë
Lulët i përkdhel era
duart tua kur na vijnë?!


CICËRIMË HARABELI

Me cicërimë e shkund
Çdo hall e brengë,
Prej degës në tokë
Prej tokës në degë.

Askujt gjë s’i rrëfej
Për t’miat hidhrime,
E kam mbyllur çdo pikëllim
Thellë n’zemrën time!

Dhe bëj rrathë kaq të gjatë
Që nuk kanë mbarime,
Sikur boten do ta gëzojë
E vogla zemra-ime.

Miradije Gashi, Stuttgart


Komente   

 
0 #20 dy shoqenisa 2015-04-14 13:20
Dy shoqe te bukura sot po mesojn me bukurin e tyre te gjith pi gezojn oh sa te bukra jan dhe lumturi po bejn
Quote
 
 
0 #19 Poezi për shkollën Shqipe në Shtutgartshabani 2014-09-14 16:32
o libri im me hare e me gezim sa i bukur sa i dashur plot dashuri e gezim sa me mall te pres un ty zemra ime kenaqt kur t sheh ty
Quote
 
 
+2 #18 mesuesja ime e dashurmesuesja ime e dashu 2014-05-03 07:10
mesuesja ime e dashur
ti e din sa shum te dua
sepse ti
me mesove mua

te shkruaj e te lexoj
gjerat e mira kurr sdo ti harroj
ti je nje mesuese shum e mir
por une ty
sa te dua veq zoti mund ta ti
Quote
 
 
+1 #17 shkollablerona 2014-04-23 18:01
shkolla vendi i dituris qe kemi marrur deri tani
shkolla eshte shtepia jone me e vlefshme e dituris
ndaj ne e duam dhe ne shkoll shkojm qe te mesojm e marrim njohuri nga libri
te dua shkolla ime
Quote
 
 
0 #16 natyralopanatyra lopa 2013-10-14 08:35
mundeni dhe nje vjersh mat mir a?
Quote
 

Komento artikullin!


Security code
Fresko kodin e sigurisë!

Autor të ndryshëm